Dni otwarte notariatów – warto!

notariatPolskie przepisy prawa nie należą do najprostszych. Zawiłość paragrafów, a przede wszystkim język prawniczy i trudne w interpretacji zwroty to chleb powszedni. Nawet jeśli może nam się wydawać, że dobrze rozumiemy dany przepis, to specjalista od prawa w kilka chwil wyjaśni nam, że dany przepis jest zupełnie inaczej interpretowany. Dokładnie to samo tyczy się przepisów którymi zajmują się notariuszowie.

Notariusz najczęściej zajmuje się aktami związanymi z nieruchomościami oraz dziedziczeniem. Także w tym zakresie jest wiele niewiadomych, a błędy mogą mieć skutki w tysiącach złotych.

Dni otwarte notariatów

Co pewien czas Krajowa Izba Notarialna organizuje dni otwarte podczas których notariuszowie przyjmują w swoich kancelariach petentów i odpowiadają na zadawane im pytania. Co ważne są to bezpłatne spotkania. Jest to przede wszystkim ważne dla osób starszych, które mają największe problemy ze znajomością przepisów prawnych. Na takim spotkaniu mogą liczyć na spokojne wytłumaczenie przepisów rozwiązanie wszelkich wątpliwości związanych z pracą notariusza.

Jakie pytania są zadawane notariuszom?

W związku z tym, że najwięcej pojawia się osób starszych na takich dniach otwartych to zupełnie normalne jest to, że głównym tematem są testamenty. Tak naprawdę niewiele osób wie jak funkcjonuje tzw. dziedziczenie ustawowe, czym jest zachowek, jak doprowadzić do wydziedziczenia, jak ma się zachowek właśnie do wydziedziczenia, czy też jak przygotować taki dokument. Notariuszowie także tłumaczą jakiej pomocy w tym zakresie można oczekiwać od notariusza.Rozmowa z notariuszem

Popularne są także pytania o odwrócony kredyt hipoteczny, czy też umowy z bliskimi o opiekę do końca życia w zamian za spadek czyli umowę o dożywocie. Jeszcze więcej prawnych wątpliwości skierowanych do notariuszy mają osoby posiadające nieruchomości z spółdzielczym prawem własnościowym.

One thought on “Dni otwarte notariatów – warto!

  1. Radek

    Nawet jeśli w najbliższym czasie nie ma dni otwartych to warto odwiedzać notariusza z prośbą o pomoc prawną. Taki tani notariusz Wrocław nie policzy sobie zbyt wiele, a taka wiedza może być naprawdę cenna. Sam się o tym przekonałem przy okazji sprzedaży mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>