Dyski SSD – zalety zastosowania

Kupując kolejnego laptopa wymagamy, aby każdy nowy model był coraz szybszy. Faktycznie od wielu już lat producenci produkują coraz wydajniejsze procesory, pamięci ram i karty graficzne, jednak już od dawna w tyle pozostały dyski. Wszystko się jednak zmieniło wraz z „odświeżeniem” starego rozwiązania jakim są dyski SSD. Były one już stosowane jeszcze przed erą komputerów osobistych jednak w związku z wysokim kosztem produkcji wyparły je dyski HDD. Teraz, kiedy zwiększyło się zapotrzebowanie na szybki dysk, technologia SSD upowszechniła się i koszta spadają z roku na rok. Warto się więc pochylić nad tym rozwiązaniem.

laptop

Szybkość

Dyski tego typu mają szereg zalet w porównaniu ze standardowymi HDD. Wspomniana szybkość zapisu i odczytu to tylko jedna z głównych zalet jednak warto zauważyć, że dzięki niej można przyspieszyć pracę komputera w naprawdę zauważalny sposób. Po instalacji systemu na takim dysku, czas uruchomienia urządzenia spada nawet o 50%.

Wytrzymałość

Dyski SSD są szczególnie pożądane w laptopach, szczególnie ze względu na dwie zalety. Zajmiemy się teraz pierwszą czyli wytrzymałością. Dyski HDD pracują dzięki szybko obracającym się talerzom z których zwykle jedna głowica przypominająca igłę odczytuje i druga na których zapisuje dane. Nietrudno więc o uszkodzenie dysku, kiedy podczas pracy przenosimy laptopa w inne miejsce. Dysk SSD nie posiada żadnych ruchomych części, dodatkowo nie generuje wysokich temperatur i jest odporny na działanie wysokich temperatur.

Idealne do laptopów

Jednak to co czyni je zupełnie idealnymi jest fakt, że pobierają zdecydowanie mniej energii do pracy. Zmieniając standardowy dysk na SSD znacząco zwiększamy czas pracy na baterii. Co także dla wielu osób istotne, komputer staje się dużo cichszy, ponieważ dyski SSD nie wydają żadnych dźwięków przy pracy (brak chłodzenia i ruchomych części).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>