Jak wychować grzeczne dziecko?

Wychowanie dzieci to jedno z najtrudniejszych zadań przed jakim staje każdy rodzic. Wychowanie małego człowieka na wielkiego i dobrego człowiek to prawdziwe wyzwanie. Oczywiście każde dziecko jest inne i nie ma idealnego sposobu na wychowanie każdego, jednak trzymając się kilku podstawowych zasad można choć zbliżyć się do celu jakim jest grzeczne dziecko.

Jak walczyć z wymuszaniem

Kiedy dziecko nauczy się, że płaczem może nie tylko informować o głodzie czy brudnej pieluszce lub bólu, a że jest to także świetny sposób na zmuszenie rodzica do wykonywania czynności na które dziecko ma ochotę. Jest to chyba jeden z trudniejszych momentów szczególnie dla matek, kiedy wiedzą, że dziecko ma czysto i jadło niedawno, a i tak płacze. Trzeba w tym momencie nauczyć się także odróżniać płacz bolesny i wymuszający, zwykle różni je to, że wymuszającym dzieciom rzadko pojawiają się łzy. Im lepiej będziemy wyczuleni na wymuszanie, tym rzadziej dziecko będzie testowało nas pod tym względem. Dziecko nie zawsze musi dostawać to czego chce.

Konsekwencja

Jedną z najważniejszych spraw w trakcie całego wychowania, od najmniejszego do już dużego dziecka jest konsekwencja. Jeśli już zabraniamy danej czynności dziecku, to powinniśmy się tego trzymać. Dając karę, a po chwili z niej rezygnujemy dajemy dziecku sygnał, że nasze słowa są nic nie warte i nie ma co się przejmować groźbą zakazów. Tyczy się to jednak także nagród, które powinniśmy równie konsekwentnie dziecku dawać.

Tylko nie „zimny chów”

Warto jednak pamiętać, że dziecko zawsze potrzebuje miłości. Także jeśli już każemy lub zabraniamy czegoś, to dokładnie wyjaśniajmy dlaczego nie wolno, albo dlaczego nie dostanie cukierka. Rozumiejąc takie sprawy szybciej uczą się jak powinny się zachowywać i lepiej znoszą dyscyplinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>