Jogging – zdrowy sport dla każdego

Dbanie o zdrowie powinno być dla każdego priorytetem. Odpowiednia dieta i ruch to podstawa, która pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak kiedy mamy siedzącą pracę a dojazdy są możliwe tylko komunikacją miejską lub autem, trzeba szukać sportu, który pomoże zachować ciało w dobrej kondycji. Jogging to nic innego jak bieganie, które już od kilkudziesięciu lat zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie. W Polsce popularność joggingu zaczęła wzrastać w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Dlaczego warto biegać?

Sport ten ma wiele zalet jednak do tych największych zalicza się duży wpływ na kondycję oraz fakt, że podczas biegu ćwiczą nie tylko mięśnie nóg, ale przy prawidłowej technice prawie wszystkie mięśnie w naszym ciele. Bieganie świetnie stymuluje układ krążenia i oddechowy, ogólnie pozytywnie wpływa na cały organizm. Dużą zaletą jest także to, ze bieganie działa bardzo odchudzająco, ponieważ wysiłek fizyczny jest rozłożony w czasie, co pobudza spalanie tkanki tłuszczowej. Osobom pracującym w biurze, cały czas w sztucznie utrzymywanej temperaturze bieganie pomaga wzmacniać odporność poprzez zwyczajne hartowanie się.

Ważne jest przygotowanie

Jak każdy sport, także jogging może wiązać się z kontuzjami, aby ich uniknąć warto dokładnie się przygotować. Biegać nie powinniśmy w byle jakich butach. Obuwie do biegania jest tak zaprojektowane, aby ograniczyć obciążenia stawów. Co ważne warto unikać twardych powierzchni do biegania, najzdrowiej jest biegać po polnych drogach. To o czym powinien pamiętać każdy biegacz, ale także każdy kto uprawia sport to rozgrzewka. Na potrzeby joggingu najwięcej uwagi podczas rozgrzewki powinniśmy poświęcić kostkom, kolanom i stawom biodrowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>