Czy to już czas na nocnik?

Rodzice z utęsknieniem czekają na czasy, kiedy ich pociecha w końcu nauczy się korzystać z toalety, a półki z pieluchami będą mogli omijać szerokim łukiem. Niestety badania pokazują, że maluchy korzystające z pieluch jednorazowych dużo trudniej nauczyć korzystania z nocnika, niż dzieci korzystające z pieluch tetrowych.

Tetra lepsza?

Oczywiście odkrycie pampersów jest dla rodziców niesamowitym ułatwieniem, bo obsługa dziecka staje się dużo prostsza. Jednak w pieluchach jednorazowych dziecku nie jest ani mokro, ani nieprzyjemnie, więc trudniej mu uświadomić sobie swoje potrzeby fizjologiczne. Zupełnie inaczej jest w pieluszkach tetrowych, gdzie dziecko do razu czuje, że ma mokro i wiąże się to dla niego z pewnym dyskomfortem. Nie znaczy to oczywiście, że mamy z powrotem zacząć korzystać z pieluch tetrowych, jeśli jednak przyjdzie odpowiedni moment warto spróbować.

Obserwujmy nasze dziecko

Wiadomo, że każda mama chciałaby, aby jej dziecko jak najszybciej i jak najsprawniej nauczyło się korzystania z nocnika. Jednak prawda jest taka, że niektóre dzieci opanowują tę umiejętność już w wieku 2 lat, inne jak mają dopiero 3. Każdy rodzic powinien sobie uświadomić, że nie da się nauczyć korzystać z toalety na siłę. Dziecko samo zacznie powoli sygnalizować, że nadszedł czas na naukę. Takim sygnałem jest np. to, że dziecko mówi, że zrobiło kupę lub siku. Wtedy można powoli oswajać z nocnikiem, a w odpowiednim momencie puścić dziecko bez pieluszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>