Objawy lęku przed stomatologiem

Lęk przed dentystą to norma, w szczególności w naszym kraju, ale na pewno na całym świecie nie brakuje takich ludzi, którzy po prostu panicznie boją się wizyty u tego lekarza. Lęk ten związany jest po prostu z bólem. Tak kojarzy nam się leczenie zębów co często wynika z dawnych czasów.

Kiedyś faktycznie zabiegi nie były zbyt przyjemne. Dentysta nie miał zbyt wiele możliwości na leczenie zębów, środki znieczulające były mało skuteczne, a narzędzia dość toporne przez co powodowały dyskomfort. Nawet jeśli ktoś doświadczy tego, że w XXI wieku leczenie zębów może być naprawdę bezbolesne to na pewno uraz psychiczny pozostaje i zawsze odczuwa pewien niepokój.

Do lęku wystarczą same słowa

Bardzo ciekawe jest to, że lęk przed dentystą może objawiać się nie tylko wtedy, gdy wiemy że zbliża się wizyta w gabinecie lub kiedy już dosłownie czekamy na swoją kolej w przychodni. U wielu osób samo słowo „leczenie kanałowe” wywołuje silne odruchy lękowe. Nawet podróżując po mieście i widząc szyldy reklamowe gabinetów dentystycznych nie czujemy się zbyt dobrze i chcemy jak najszybciej oddalić się od tego miejsca. Na wiele osób negatywnie działa także zapach gabinetu, który jest bardzo charakterystyczny dla tego miejsca.

Skrajny lęk przed dentystą

Choć dentysta sam w sobie jest tylko człowiekiem i nie wygląda przerażająco to jednak w otoczeniu swoich narzędzi może budzić wielki lęk. W skrajnych przypadkach ludzie nawet w ogóle nie chodzą do tego lekarza. Ładują w siebie tony środków przeciwbólowych i przeczekują problem, który wcześniej czy później powróci ze zdwojoną siłą. To naprawdę nie jest dobre wyjście z tej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>