Ogrzewanie – jak pogodzić wygodę z niskimi kosztami?

Właściciele domów zawsze przy wykańczaniu nowego lub przed wymianą instalacji grzewczej mają nie lada zadanie – dobór paliwa grzewczego i pieca. Problem ten nie dotyczy oczywiście właścicieli mieszkań, którzy jedyne czym muszą się przejmować to opłatą rachunków – ale wady i zalety obu nieruchomości to temat na inny artykuł.

Na rynku nie brakuje rozwiązań grzewczych, trzeba jednak dość mocno rozważyć, które będzie dla nas optymalne, każde bowiem ma swoje wady i zalety. Do podstawowych rozwiązań grzewczych możemy zaliczy opalanie gazem, olejem opałowym, węglem i półgroszkiem.

Olej opałowy

To paliwo grzewcze było popularne pod koniec ubiegłego wieku. Główną zaletą jest praktycznie brak potrzeby zajmowania się piecem poza zamawianiem opału. Co roku warto robić także konserwację pieca co przedłuża jego żywotność. Ogólnie jednak to rozwiązanie jest dość drogie. Choć mimo to nadal wybierają je osoby,które cenią wygodę i bezpieczeństwo, można bowiem olej opałowy bez problemu trzymać w zbiornikach w domu. Zwykle to wybór osób bez podłączenia do gazu i obawiająca się zbiornika tego opału w swym ogródku.

Gaz

grzejnik

Najczystsze paliwo opałowe, ale niestety przy tym dość drogie. Zwykle jest to pierwszy wybór osób ceniących wygodę i mające na działce podłączenie do gazu miejskiego. Można to zastąpić zbiornikiem na ten opał, jednak wygląda on nieestetycznie, a także jest drogi. Jeśli chodzi o wygodę, nie ma lepszego rozwiązania.

Węgiel

Zdecydowanie jedno z najpopularniejszych rozwiązań opałowych w polskich domach. Główny powód to oczywiście niskie koszta opału i fakt, że piece na węgiel zwykle mają możliwość palenia w nich np. drewna – czyli można dopalać czasami innym opałem, akurat dostępnym. Wadą jest bród w kotłowni i to, że trzeba często zaglądać do kotłowni w celu dorzucenia opału, przynajmniej kilka razy dziennie.

Ekogroszek

Opał ten jest popularny od kilkunastu lat. Dzięki zastosowaniu pieca retortowego z podajnikiem jest to kompromis pomiędzy wygodą a kosztami. Opał jest bowiem stosunkowo tani, a piec sprawdza się w zależności od modelu co kilka dni a nawet raz w tygodniu. Przy czym trzeba przynajmniej raz w miesiącu wyczyścić jego wnętrze(nie trzeba nawet gasić pieca).

One thought on “Ogrzewanie – jak pogodzić wygodę z niskimi kosztami?

  1. top strony

    Zachwyciła mnie Twoja strona. Przejrzyste i pomocne informacje dla mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>