Oświetlenie – jakie żarówki warto kupować

Kilka lat temu w Polsce wprowadzono przepisy, które zakazały sprzedawać żarówki żarowe do domowego użytku. Motywowano to ochroną środowiska, żarówki te bowiem pobierają dużą ilość prądu kosztem umiarkowanej ilości światła. Obowiązkowe więc stały się żarówki energooszczędne.

Skąd oburzenie

Oszczędzanie prądu powinno więc cieszyć Polaków, jednak problem w tym, że nowe żarówki są dość drogie, a często ich żywotność jest mniejsza niż tych żarowych. Pojawiły się nawet głosy, że ich faktyczne zużycie prądu jest niewiele mniejsze, co całkowicie burzy podstawy wprowadzania takich przepisów. Co ważniejsze okazało się, że produkcja i utylizacja takich żarówek wiąże się produkowaniem wielu szkodliwych substancji, chociażby rtęci, której szkodliwość jest znana dosłownie każdemu.

Faktycznie energooszczędne żarówki

Poza polecanymi przez rządy żarówkami energooszczędnymi bardzo rozwiną się rynek żarówek LED. Wcześniej najczęściej stosowano tą technologię w taśmach, jednak wraz ze niewzrastającym zapotrzebowaniem, firmy produkujące oświetlenie przystosowały diody LED do standardowych gniazd. Główną zaletą oświetlenia LED jest jego prawdziwa energooszczędność – pobierają ponad dziesięciokrotnie mniej prądu i są wielokrotnie bardziej żywotne. Są także bardzo odporne na wstrząsy i praktycznie nie generują ciepła. Są jednak dość drogie, bo koszt jednej żarówki odpowiadającej żarowej 40 Watowej to ok. 20 zł. Faktycznie jednak w dłuższym czasie taka inwestycja zwróci się z nawiązką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>