Czy Polacy faktycznie tak dużo piją?

Nasz kraj wręcz słynie z zamiłowania do wysoko procentowych trunków. Razem z Rosjanami zawsze jesteśmy wymieniani wśród tych najwięcej pijących i będących odpornymi na najwyższe dawki alkoholu. Nie bez kozery w większości encyklopedii jest zapis, że standardowa śmiertelna dawka alkoholu nie dotyczy właśnie Polaków i Rosjan.

Wystarczy zwrócić uwagę na to, że wręcz kilka pierwszych miejsc na rekordową ilość alkoholu we krwi zajmują właśnie Polacy. Rekord padł dość niedawno bo około roku temu czterdziestoletni mieszkaniec Podkarpacia osiągną zawrotne 14 promili czyli o 10 więcej niż wszędzie podawana dawka śmiertelna. Faktycznie jednak nie oznacza to, że w ujęciu rocznym pijemy dużo.

Statystyki światowe

Zgodnie z najnowszymi danymi Polacy średnio przepijają 10,1 l czystego alkoholu rocznie, co jak się tak dobrze zastanowić oznacza ok. 50 butelek półlitrowych 40% wódki, w roku jest 52 weekendy. Nie jest to mało jednak też nie tak dużo, jak można by spodziewać się po rekordzistach świata. O dziwo plasujemy się poniżej średniej europejskiej jeśli chodzi właśnie o roczne spożycie alkoholu na osobę, które wynosi w europie 10,7 l czystego alkoholu. Najwięcej piją mieszkańcy Luksemburga i Czech – po ponad 15 litrów czystego alkoholu. Wypadamy więc dość blado na takim tle.

Najmniej ale najwięcej

Wynika to z faktu, że Polacy spożywają duże ilości alkoholu jednorazowo, np. w weekendy. Dla wielu polskich mężczyzn pół litra wódki podczas jednego wieczoru to nie aż tak dużo, dla innych wręcz mało. Przedstawiciele innych państw choć także piją więcej w ramach okazji, to największe spożycie przekłada się na poszczególne dni kiedy popijają jednorazowo mniej. Codzienne piwko lub dwa do obiadu czy kolacji, lampka wina, koniaczku – na to składa się tak ogromne spożycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>