Pomoc psychoterapeuty – depresja

Problemy psychiczne powoli stają się prawdziwą plagą w nowoczesnych społeczeństwach. Nie radzimy sobie z wieloma problemami, a czasami teoretycznie wręcz nie ma podstaw do pojawienia się problemów, a sami je stwarzamy właśnie przez psychologiczne zaburzenia. W pewnym momencie może już pomóc tylko psychoterapeuta.

Kobieta w depresjiJeszcze do niedawna depresję nie traktowano zbyt poważnie, nawet lekarze potrafili z przymrużeniem oka patrzeć na ten problem psychologiczny. Jednak to szczególnie bliscy chorych osób wręcz drwili z depresji i często też niestety chorych osób.

Jak niebezpieczna może być depresja

Choroba ta jest głównie niebezpieczna z tego powodu, że trudno ją najpierw zdiagnozować, a sam chory nie ma ochoty odwiedzić psychoterapeuty. Taka osoba powoli odsuwa się od otoczenia, ucina kontakty, woli spędzać czas samemu pod przysłowiowym kocem. Jak twierdzą psychoterapeuci w tej chorobie niezbędna jest współpraca bliskich. Chory sam nie przyjdzie do psychoterapeuty w celu leczenia problemu niechęc i do całego świata. To bliscy czasami wręcz muszą swoimi sposobami wymuszać wizytę u specjalisty.

Co ważne sama depresja nie wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi czy bezpośrednio śmiercią. Nie da się umrzeć na depresję, podobnie jak zresztą na wszystkie inne choroby, którymi zajmują się psychoterapeuci. Depresja jednak może najpierw prowadzić do problemów w pracy z kontaktami z bliskimi, a także samookaleczenia się czy nawet samobójstwa.

Kogo dopada depresja

psychoterateutaDo psychoterapeutów najczęściej trafiają osoby, które zachorowały na depresję z powodów jakichś szoków. Mogą to być wypadki, śmierć bliskiej osoby czy inne nieprzyjemne sytuacje, które mogą dotknąć każdego z nas. Jednak bardzo często psychoterapeuta nawet nie ma szans na pomoc choremu, bo ze względu na powolny przebieg choroby, bliscy mogą nie zauważyć takiego problemu. Na depresję obecnie choruje wielu nastolatków, którymi niestety niezbyt mocno interesują się rodzice zajęci swoimi karierami zawodowymi.

Nie brakuje także stereotypów, że depresja jest chorobą kobiet, co jest zupełną nieprawdą. Mężczyźni rzadziej przyznają się do problemów psychologicznych, kobiety są pod tym względem dużo bardziej otwarte. Wynika to z wielu czynników, także kulturowych, gdzie mężczyzna musi być zawsze silny i podporą rodziny co często jeszcze potęguje depresję. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że najczęściej samobójstwa popełniają mężczyźni i to prawie dwukrotnie częściej niż kobiety. Także sami psychoterapeuci wskazują, że z mężczyznami dużo trudniej się pracuje, są mniej chętni do współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>