Rower – idealny do miasta

Według ostatnich badań Polacy to najszybciej tyjący naród na świecie, ten niechlubny „zaszczyt” zawdzięczamy między innymi fatalnej diecie, alkoholowi i małej aktywności ruchowej. Na szczęście można zauważyć coraz głośniejsze akcje promujące wiele sportów, a w tym jazdę na rowerze.

Jeszcze kilkanaście lat temu każdy kto mógł nawet kilka kilometrów przejeżdżał autem. Samochód był oznaką statusu społecznego. Teraz powoli ten trend znika i jeżdżenie rowerem wcale nie musi oznaczać, ze słabo sobie radzimy. W miastach wręcz wiele osób wychodzi z założenia, że samochód jest problemem i nie ma sensu w niego inwestować.

Korki, korki, korki

Jeżdżąc autem w centrach Warszawy, Poznania, Łodzi czy innego dużego miasta, szczególnie w godzinach szczytu, można dostać prawdziwej „szewskiej pasji”. Powstały nawet w Warszawie liczniki pokazujące ile pieniędzy jest marnowanych w korkach. Dziennie Warszawiacy marnują ponad 5 mln złotych powoli przeciskając się przez zakorkowane ulice. Wielu z nich nie ma wyjścia ze względu na odległość pomiędzy miejscem pracy a domem, jednak wiele osób jeździ samemu.

Rowerem przez miasto

Rower może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które poruszają się w dość małym obrębie miasta. Zależy to oczywiście od kondycji danej osoby, ale każdy powinien dać radę przy odległościach do 5 km. Zwykle takie odległości pokonuje się rowerem szybciej niż autem, które nie tylko stoi w korkach, ale później trzeba jeszcze znaleźć miejsce parkingowe i przejść z niego do miejsca docelowego. Co ważne jednak takie dojazdy świetnie pomagają w dbaniu o zdrowie. Zwiększona odporność organizmu, kondycja i zwyczajnie sport pozwalający zrzucić kilka kilogramów – to właśnie jazda na rowerze.

Włodarze miast widzą potencjał w rowerowych dojazdach. Dlatego też w każdym większym mieście powstają ścieżki rowerowe i nawet specjalne miejsca do parkowania roweru czy wynajęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>