Rozliczenie ulgi prorodzinnej w 2014

Marzec i kwiecień to co roku gorący czas dla księgowych i biur rachunkowych, ponieważ zgłasza się do nich mnóstwo osób, które proszą o rozliczenie pit za rok poprzedni. Nie każdy umie to zrobić samodzielnie, a niektórzy mają dodatkowo naprawdę skomplikowane rozliczenia, złożone z wielu źródeł dochodów. Ponadto w tym roku bardzo wiele przepisów uległo zmianie, np. rozliczanie ulgi prorodzinnej.

Kto może skorzystać z ulgi na dziecko?

Wcześniej z ulgi prorodzinnej mógł skorzystać każdy, bez względu na stan cywilny i dochody. W tym roku diametralnie się to zmieniło. Jeżeli wychowujemy dziecko samotnie i chcemy skorzystać z ulgi, nasze dochody nie mogą przekraczać 56000 zł. Natomiast małżeństwa nie mogą zarabiać łącznie więcej niż 112000 zł.

rozliczenie

Ile na dziecko?

Zmieniły się również przepisy związane z wysokością ulgi przypadającą na jedno dziecko. Aktualne przepisy zdecydowanie faworyzują rodziny wielodzietne. Na pierwsze i drugie dziecko rodzic może odliczyć po 1112 zł, natomiast na trzecie dziecko już 1668, czwarte 2224 i tyle samo na każde następne.

Kiedy ulga nie przysługuje?

Ulga prorodzinna nie przysługuje, jeżeli dziecko przekroczyło 25 rok życia lub osiągnęło dochód wyższy niż kwota wolna od podatku, czyli 3089 zł. Niestety w takim przypadku rodzicom nie przysługuje już żadna ulga na dziecko. Ale należy pamiętać, że jeżeli dziecko ukończyło 25 lat w czerwcu, to za pierwsze 6 miesięcy roku odliczenie się należy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>