Uzależnienie od zakupów? To naprawdę poważny problem

Kiedy słyszy się o tym, że ktoś jest chory i uzależniony to zazwyczaj od razu na myśl przychodzi nam alkohol lub narkotyki, czasem może także papierosy, ale to ostatnie to w sumie najmniejsze zło z tych wszystkich rzeczy. Problemy uzależnień wcale jednak nie kończą się na tych używkach. Musimy pamiętać, że uzależniamy się także na przykład od kawy o czym mało osób mówi.

Bardzo poważnym problemem jest jednak także uzależnienie od zakupów, które pojawia się w naszym świecie coraz częściej. Psychoterapia może pomóc, ale to uzależnienie rodzi też dodatkowe problemy.

Jak wygląda uzależnienie od zakupów?

Dziewczynka w centrum handlowymNa uzależnienie od zakupów najczęściej zapadają naturalnie kobiety, które zawsze chętnie biegają po sklepach. Zdarza się to również pośród mężczyzn, ale dużo rzadziej. Problem polega na tym, że z uzależnieniem tym zazwyczaj borykają się osoby o niezbyt zasobnych portfelach. Objawia się to tym, że dana osoba ma nieustanną chęć robienia zakupów. Kolejny ciuszek czy buty powodują chwilową poprawę humoru, ale potem znów trzeba coś kupić. W efekcie ludzie zaciągają niebagatelne kredyty, których później nie są w stanie spłacić. Psychoterapia ma tutaj więc nie tylko wyleczyć z samego uzależnienia, ale także zapewnić wsparcie psychiczne związane z ogromnymi problemami finansowymi.

Pętla zadłużenia

Uzależnienie od zakupów wywołuje niestety często pętle zadłużenia. Bierzemy kredyty na zakupy, potem kredyty na spłatę tamtych kredytów plus na zakupy. Robimy wszystko, aby tylko mieć pieniądze na zakupy, a budzimy się zazwyczaj gdy jest już za późno i pętla kredytowa zaciska się nam na szyi. Leczenie tego schorzenia jest więc bardzo trudne bo wywołuje ogromne problemy natury psychologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>