Wychowanie psa – łatwiej się mówi niż robi

Pies to zdecydowanie najpopularniejsze zwierzę domowe. Psy strzegą naszych domów, zwierząt hodowlanych, są naszymi towarzyszami, a czasami niestety niektórzy właściciele traktują je jak zabawki. Nie zmienia to faktu, że zastanawiając się nad zwierzakiem domowym, najczęściej myślimy właśnie o psie. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego jak wielki jest to obowiązek.

Problemy ze szczeniakiem

Szczenięce lata psa mogą kojarzyć się z „małym słodkim psiakiem”, który biega za nami jak przyklejony. Problem w tym, że niestety na tym etapie pies bardzo dużo brudzi – sika i robi kupy nawet na dywanach. Problemem jest także fakt, że początkowo pies wymaga wiele uwagi. Szczeniaki potrzebują towarzystwa i zostawienie psa samego skutkuje dużą frustracją, którą rozładowuje poprzez niszczenie wszystkiego wkoło. Taki stan utrzymuje się minimum przez 12 miesięcy życia psa i trzeba przygotować się na to, że w tym czasie trudno jest egzekfować od psa właściwe zachowanie.

Dyscyplina

Także nawet jeśli staramy się zapewnić mu dużo ruchu, to wciąż może gryźć wiele przedmiotów, a co gorsza nasze ręce i nogi. Już na tym etapie warto dyscyplinować zwierzaka przed podgryzaniem nas, o ile na początku jest to zabawne, to z czasem im szczeniak staje się większy, zaczyna to być problematyczne. Nie powinniśmy także bawić się w ten sposób, że pies nas gania czy podgryza ręce – poprzez zabawę, a następnie dyscyplinę za gryzienie sprawiamy, że pies tak naprawdę nie wie jak ma się zachować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>