Wychowanie psa – zadanie nie dla każdego

Psy to zwierzęta które towarzyszą ludziom już od tysiącleci. Dawniej głównie pomagały nam w strzeżeniu dobytku lub nas samych, czasami w pracy, teraz częściej ich zadaniem jest zwyczajne towarzyszenie nam. Wielu przyszłych właścicieli nie bierze pod uwagę tego, jak trudno jest jednak dobrze wychować psa.

Błędy wychowawcze

Najczęstsze problemy wynikające z błędnego wychowania psa to agresja do innych zwierząt a co gorsza ludzi, ucieczki z domu, niszczenie różnych przedmiotów, czy trudności z opanowaniem zwierzaka na spacerze. Z tych powodów nieodpowiedzialny właściciele porzucają psy lub oddają je do schroniska. Decydując się na psa nie wybieramy sobie maskotki, a wprowadzamy do domu żywe stworzenie, członka rodziny, który będzie starał znaleźć sobie swoje miejsce. Jeśli nie wyznaczymy jak ma się zachowywać, uzyskamy niestabilną i nawet niebezpieczną bombę, która w pewnym momencie wybuchnie i wyrządzi szkody lub skrzywdzi kogoś.

Podstawy w wychowaniu psa

Pies oczekuje od nas nie tylko czułości, ale przede wszystkim wyznaczania granic i zasad. Dyscyplina jest niezwykle istotna, powinna być ona jednak podparta o stanowczość i asertywne podejście. Psy nie słuchają złych lub wystraszonych osób, agresja i kary cielesne sprawiają, że pies boi się nas, nie szanuje, to może prowadzić do agresji. Kiedy pies jest już dobrze wychowany i w danym momencie uległy, wtedy właśnie warto okazywać mu czułość. W ten sposób nie tylko zacieśniamy więzi ze zwierzęciem, ale i ugruntowujemy jego dobre zachowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>