Zimowe problemy z autem

Zima to okres nie tylko trudny z punktu widzenia naszego zdrowia, kiedy to możemy potłuc się na lodzie lub zwyczajnie się przeziębić, to bardzo trudny czas dla zmotoryzowanych. Samochód zimą wymaga dodatkowej uwagi, bo zaniedbania mogą nas sporo kosztować.

Wymiana płynów na zimowe

O tym co większość z nas pamięta to wymiana płynu do spryskiwaczy na ten zimowy. Kiedy bowiem może nawet rozerwać wężyki czy zbiornik na płyn. A jeśli już nam zamarznie, to pozbycie się go jest możliwe tylko po rozmrożeniu w garażu. To o czym nie każdy pamięta to już wymiana płynu chłodniczego.

Akumulator

Mróz ma bardzo duży wpływ na sprawność akumulatora. Chyba każdy kto już kilka lat ma swoje auto przeżywał przykrą sytuację, kiedy po zimnej nocy nie może odpalić swojego auta. Naładowany akumulator do 100% na mrozie 25 stopni Celsiusza ma realną wydajność 60%. Jeśli jednak był on przed mrozem naładowany do 50% to już na takim samym mrozie wydajność spadnie do 30%. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że zimą rozrusznik musi pobierać więcej prądu przy odpalaniu.

Jak więc uniknąć przykrej niespodzianki o poranku? Zacznijmy od tego, że zimą zawsze powinniśmy przed przekręceniem kluczyka wyłączyć wszystkie urządzenia pobierające prąd (np. dmuchawę, radio, światła, gps, ładowarkę do telefonu itd.). Bardzo ważne jest także czyszczenie klem i dokładne ich montowanie. Pewność co do tego czy odpalimy samochód rano zyskamy tylko wstawiając na noc akumulator do ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>